Loading

Kilka ciekawostek na temat redukcji wagi cz. II

W poprzedniej części (link) dowiedzieliście się jak to się dzieje, że na diecie wegetariańskiej można przytyć skoro niektórzy uważają, że powinno być wręcz odwrotnie. Była mowa również o tym jaki powinien być deficyt kaloryczny w ciągu dnia oraz ile kilogramów zrzucić tygodniowo, aby nie borykać się z efektem jojo. W tej części chciałabym zwrócić uwagę na tzw. cheat meal, a także na to dlaczego mimo długiego stosowania diety, waga dalej stoi w miejscu.

Każdy kto był chociaż raz na diecie odchudzającej wie, że nie należy spożywać słodyczy, smażonych potraw, dużej ilości tłuszczu itd. Można wymieniać tak w nieskończoność, ale sprowadza się to do tego, że przestajemy jeść to co najbardziej lubimy. Słowo ,,dieta” zaczyna mieć negatywny oddźwięk, ponieważ wiąże się to z ograniczeniami, wyrzeczeniami oraz powoduje, że pozbawiamy się przyjemności jaką jest jedzenie. Na ratunek przychodzą nam tutaj pewnego rodzaju posiłki, które dla wielu osób mogą być zdziwieniem. Są to właśnie tzw. posiłki oszukane (cheat meal), na które można sobie pozwolić i nie myśleć o tym, że wszystko to co do tej pory wypracowaliśmy pójdzie na marne.

W pewnym momencie, podczas odchudzania zauważamy, że zaczyna spowalniać nam metabolizm.

Coś jest nie tak, bo waga stoi w miejscu. Zaczynamy czuć się nieusatysfakcjonowani, ponieważ tyle się staramy, odrzucamy wszystko to co nam tak smakowało, jemy super zdrowe posiłki bardziej z konieczności niż przyjemności, a w dodatku to jeszcze nie działa. W takim przypadku ten jeden posiłek przychodzi nam z pomocą. Wtedy możemy sobie pozwolić na wszystko. Ulubiony burger, batoniki, pizza. Na co tylko mamy ochotę. Dzięki temu posiłkowi poruszymy nasz metabolizm do pracy. Delikatna nadwyżka kaloryczna pobudzi również nasz układ hormonalny do lepszego działania, ponieważ na deficycie produkowana jest mniejsza liczba hormonów. Nasz spowolniony organizm dostanie w końcu powera i zacznie pracować na zwiększonych obrotach.

 

Brzmi pięknie, prawda? Jednak  tutaj też musimy być konsekwentni. Taki posiłek sprawdzi się u nas raz na tydzień lub raz na dwa tygodnie. Jeżeli w dalszym ciągu chcemy schudnąć nie możemy doprowadzić do sytuacji, że dietę stosujemy przez 1 dzień, a przez następne 6 żywimy się samymi cheat mealami. Poza tymi pojedynczymi posiłkami istnieje jeszcze takie określenie jak cheat day – przez cały dzień pozwalamy sobie na odstępstwa od diety. Jednak jest on mniej polecany, ponieważ często może przynieść więcej szkody niż pożytku. Możemy w pewnym momencie stracić kontrolę nad naszymi ulubionymi posiłkami i przekąskami do tego stopnia, że za bardzo obciążymy nasz układ pokarmowy. Skutkiem tego mogą być różnego rodzaju dolegliwości takie jak bóle brzucha, zaparcia, niestrawność lub także przybranie na wadze. 

Jeżeli w dalszym ciągu pojawiają się trudności ze zrzuceniem wagi należy sprawdzić czy nie mamy innych problemów zdrowotnych. Mowa tutaj m.in o chorobach tarczycy, insulinooporności, zespole policystycznych jajników itp. W tej kwestii standardowe porady dietetyczne mogą okazać się niewystarczające, a czasem wręcz szkodliwe. W takich przypadkach potrzebna jest dalsza diagnostyka. Należy wtedy wykonać m.in badania krwi, a swoją dietę konsultować również z lekarzami. Tylko na podstawie aktualnych badań można stworzyć jadłospis, który pomoże w leczeniu zaistniałych jednostek chorobowych, a także w odpowiednim kontrolowaniu masy ciała.

O skuteczności diet odchudzających świadczy często podejście osoby, która się na nią decyduje. Jeżeli nasze odżywianie będzie powodować, że ciągle czujemy się niezadowoleni, podrażnieni, bez energii, smutni to prędzej czy później wrócimy do naszych starych nawyków. I to wcale nie spowoduje poprawy naszego samopoczucia. Wtedy właśnie możemy zacząć obwiniać się o niepowodzenie, a w konsekwencji wprowadzimy się w jeszcze gorszy nastrój. Spójrzmy na dietę odchudzającą jako na coś co ma nam pomóc. Pomocne może stać się zamienienie słowa ,,dieta” na ,,sposób odżywiania”. Bogaty w urozmaicenia, od czasu do czasu z niewielkimi odstępstwami. W taki sposób przejdziemy przez proces odchudzania z pozytywnym nastawieniem i z uśmiechem na twarzy. A efekty same nas zaskoczą.

X

Zapisz się do newslettera !

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 
Chrup, chrup. Uwielbiamy ciasteczka <3 na naszej stronie są używane pliki cookies :)