Loading

Jak przetrwać kryzys

 

 

Jeśli zdecydujesz się przejść na wegetarianizm lub weganizm, prawdopodobnie pewnego dnia dopadnie cię kryzys. Może to być chwilowa ochota na zjedzenie mięsa albo wątpliwości dotyczące słuszności idei wegetarianizmu. Co zrobić w takiej sytuacji? Nie załamywać się! Wątpić – rzecz ludzka. Trzeba tylko wiedzieć, jak sobie z takim kryzysem poradzić. Mam dla was kilka porad, które warto zapamiętać.

 

 

1.Stosuj zamienniki mięsa i nabiału.

Tofu i parówki sojowe możemy dostać w większości marketów. Nie tak łatwo jest np. z wegańskimi serami, ale możemy zaopatrzyć się w nie przez Internet. Kiedy masz ochotę na pieczoną kiełbaskę – po prostu wybierz wersję roślinną, użyj odpowiednich przypraw i zajadaj!

 

2.Przypomnij sobie, dlaczego zostałeś wege.

Skoro podjąłeś taką decyzję, to najpewniej miałeś ku temu jakiś powód. Pomyśl, co to było. Chęć zadbania o środowisko? Uratowanie zwierząt? Poprawa własnego zdrowia? Nieważne, czy to względy etyczne, czy po prostu nie przepadasz za mięsem. Skup się na tym, dlaczego postanowiłeś coś zmienić w życiu i pomyśl, ile zalet ma twoja decyzja.

 

3.Poczytaj artykuły lub obejrzyj filmy w Internecie.

Na temat wegetarianizmu i weganizmu oczywiście. Jeśli nie jesteś w stanie sam podać powodów, dla których warto być wege, poszukaj ich. Chcesz zafundować sobie terapię szokową? Dowiedz się czegoś o przemyśle mleczarskim, futrzarskim i kosmetycznym. Materiały, na które trafisz, na pewno skłonią cię do refleksji.

 

4.Ugotuj coś pysznego.

Nie musisz być mistrzem sztuki kulinarnej. Przejrzyj wege blogi i znajdź danie, na widok którego zaczyna burczeć ci w brzuchu. Może to być tempeh udający smak mięsa, galaretka z agaru, kotlety warzywne, albo coś zupełnie innego. Coś, czego nigdy jeszcze nie próbowałeś. Kiedy już przystąpisz do działania, a następnie skosztujesz potrawy, będziesz mógł powzdychać nad wspaniałością wege kuchni.

 

5.Spędź czas ze zwierzętami.

Jednym z głównych założeń wegetarianizmu jest troska o zwierzęta. Jeśli zaczynasz wątpić, czy twoje poświęcenie ma sens, spróbuj zaprzyjaźnić się z jakimś zwierzakiem. Może to być bezdomny kot, którego widujesz na swoim osiedlu, może pies twojego znajomego. Pobaw się z nim, pogłaszcz, zobacz, jak reaguje na dobro, które okazuje mu człowiek. Nie musi to być zwierzę domowe – jedź na wieś i zapoznaj się z krowami, świniami i kurami. Wybierz się do lasu na spacer – może spotkasz tam lisa. Obcowanie ze zwierzętami sprawi, że poczujesz się szczęśliwszy i dumny ze swojego poświęcenia.

 

6.Pogadaj z innymi ludźmi.

Jeśli ktoś z twoich przyjaciół też jest wegetarianinem lub weganinem, doskonale cię zrozumie. Możesz też poszukać wsparcia np. na Facebooku, na grupach tematycznych. Ludzie na pewno spróbują rozwiać twoje wątpliwości i podnieść cię na duchu.

 

7.Idź na event.

Jeśli akurat w twojej okolicy organizowany jest jakiś event związany z wegetarianizmem, koniecznie się na niego wybierz. Mogą to być warsztaty kulinarne, pokazy filmów, dyskusje, targi itp. Jeżeli mieszkasz w dużym mieście szanse, że coś takiego niedługo odbędzie się w twojej okolicy, są znacznie większe. Nie masz możliwości wybrać się na takie wydarzenie? Poszukaj w Internecie, gdzie i kiedy wydarzy się najbliższe, co jest zaplanowane, kogo możesz tam spotkać. A może zainteresuje cię na tyle, że sam będziesz chciał pomóc przy organizacji?

 

8.Zjedz tego schabowego.

Jesteś na obiedzie z rodziną. Babcia zalewa się łzami, bo przecież zawsze uwielbiałeś kotlety, które przygotowywała. A teraz nie chcesz ich jeść. Masz na niego ochotę i nie chcesz zrobić babci przykrości? Oczywiście możesz grzecznie odmówić i tłumaczyć, dlaczego już nigdy więcej go nie zjesz. Jeśli jednak ulegniesz i raz zjesz ten kawałek mięsa, to nic się nie stanie. Trzymasz się diety wegetariańskiej przez 364 dni w roku, a tego jednego dnia ulegniesz. Trudno. I tak robisz dla zwierząt więcej, niż każdy mięsożerca. Być może będziesz mieć wyrzuty sumienia. I dobrze! W ten sposób przekonasz się, że nie warto rezygnować z wegetarianizmu. Ten kotlet wcale nie był taki smaczny. Teraz będzie ci łatwiej pokonać kryzys, bo już wiesz, co jest dla ciebie naprawdę ważne!

X

Zapisz się do newslettera !

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 
Chrup, chrup. Uwielbiamy ciasteczka <3 na naszej stronie są używane pliki cookies :)