Loading

Weganizm, czy wegetarianizm? Jak to się je? Cz. I

Jeśli trafiłeś na nasz portal to zapewne już jesteś, bądź myślisz o tym, aby zostać weganinem. A czy zastanawiałeś się już nad tym, czym tak właściwie jest weganizm i jakie są jego rodzaje?

Dieta wegańska należy do szeroko pojętej grupy diet wegetariańskich (jarskich). Czym charakteryzują się te diety? Przede wszystkim wykluczeniem z jadłospisu mięsa, ryb i owoców morza. W zależności od stopnia ograniczenia pozostałych produktów pochodzenia zwierzęcego (jaj lub produktów mlecznych) wyróżniamy różne rodzaje wegetarianizmu – od najbardziej restrykcyjnych jak frutarianizm, do bardziej liberalnych odmian, np. laktoowowegetarianizmu.

Wyróżnić możemy 2 podgrupy schematów żywieniowych wegetarian:

odmiany radykalne: wykluczające wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego,

odmiany łagodne: uwzględniające spożywanie jaj lub nabiału.

Szukając informacji na temat wegetarianizmu można natknąć się również na pojęcie diet pseudowegetariańskich. Co się za tym kryje? Decydując się na ten sposób żywienia dopuszczamy okazjonalne, bądź stałe, spożycie ryb, owoców morza, drobiu lub mięsa. Jest to najbardziej elastyczne podejście do tematu diet jarskich. Moim zdaniem nie bez kozery dodano „pseudo”, bo jednak nijak ma się to do prawdziwego znaczenia słowa „wegetarianizm”.

Z punktu widzenia dietetyka, im mniej restrykcyjna (ograniczająca) jest dieta, tym mniejsze ryzyko występowania niedoborów pokarmowych. Prawdą jest, że im bardziej monotonny i jednorodny jest nasz sposób żywienia, tym trudniej dostarczyć wszystkich niezbędnych składników pokarmowych. Najważniejsze, aby wszystko robić „z głową” i nie dać się zwariować.

Śledźcie uważnie kolejne posty, w których przybliżę Wam, jakie występują odmiany diet wegetariańskich i wegańskich oraz jak radzić sobie z czyhającymi niebezpieczeństwami.

 

 

Bibliografia:

  • Stanowisko Amerykańskiego Stowarzyszenia dietetycznego: dieta wegetariańska
  • Reguła J.: Charakterystyka i ocena wybranych diet alternatywnych [w:]
  • Forum Zaburzeń Metabolicznych 013, 4, 115-121
  •  Traczyk I., Jarosz M.: Dieta wegetariańska [w:] Jarosz M. (red.):

Praktyczny podręcznik dietetyki, IŻŻ, Warszawa 2012

  •  Key T.J., Appleby P.N., Rosell M.: Helath effects of vegetarian and vegan

diets, Proceedings od the Nutrition Society, 65, 35-41

X

Zapisz się do newslettera !

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 
Chrup, chrup. Uwielbiamy ciasteczka <3 na naszej stronie są używane pliki cookies :)